fai-ciealogo"Czy pamiętasz, kiedy pierwszy raz ujrzałeś latawiec lecący w powietrzu? Niejeden pilot rozpoczął swą pierwszą przygodę z lataniem, trzymając latawiec za sznurek. Czekał na wiatr i biegł przed siebie, by wzbić go do nieba..."

 

 

 

Zapraszamy do udziału w kolejnej już edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Młodych Artystów FAI 2012 "Cichy lot". Głównym celem konkursu jest promocja sportów lotniczych oraz lotnictwa i astronautyki. Konkurs będzie przeprowadzony zgodnie z zasadami podanymi w regulaminie ogłoszonym przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI).

 

Regulamin konkursu - etap wojewódzki (pdf)

 

Interpretation of the 2012 theme - "Silent Flight"

 

Interpretacja tematu "Cichy lot":

Czy pamiętasz, kiedy pierwszy raz ujrzałeś latawiec lecący w powietrzu? Jaskrawy, określonego rozmiaru i kształtu, wzbijał się w tył i wprzód na wietrze. Niejeden pilot rozpoczął swą pierwszą przygodę z lataniem, trzymając latawiec za sznurek. Czekał na wiatr i biegł przed siebie, by wzbić go do nieba.

Ten sam wiatr, który unosi latawce na pięć, dziesięć czy piętnaście metrów, potrafi unieść szybowiec, który zwolniony z holownika tysiące metrów nad ziemią rozwija prędkość nawet powyżej stu kilometrów na godzinę. Podczas lotów niektórzy szybownicy rywalizują o wysokość, czas czy też pobicie rekordów odległości. Inni cieszą się wzbijaniem w górę i w dół, słysząc jedynie odgłos dźwięku wiatru dochodzący do kabiny.

Jeszcze bliżej wiatru są paralotniarze. Skacząc z klifów są pewni, że ich kolorowe skrzydła utrzymają ich wysoko w powietrzu. Jedyne dźwięki, jakie słyszą, to szelest ubrań na wietrze bądź płachty skrzydeł, które ich unoszą.

Natomiast spadochroniarze, skacząc z samolotów, lecą z jeszcze szybciej, a kiedy ich spadochrony otwierają się, płyną delikatnie w dół pod falującą czaszą nylonowego spadochronu.

Jednak nic tak naprawdę nie dorównuje cichemu lotowi balonem. Po tym, jak balon zostaje napełniony ciepłym powietrzem, jedyne co jest mu potrzebne, aby utrzymać się w powietrzu, to niewielkie dawki propanu z palnika. Podróżnicy znajdujący się w koszu mogą podziwiać świat w absolutnej ciszy i spokoju, chyba że chcieliby porozmawiać między sobą o tychże widokach. Dzisiaj możemy spotkać balony wypełniające niebo swymi mieniącymi się kolorami, począwszy od tradycyjnych, okrągłych kształtów, na latających zamkach skończywszy.

Teraz Twoja kolej, aby pomyśleć o wszystkich sposobach przemieszczania się po niebie z wykorzystaniem siły wiatru. Tak więc chwyć ulubione kolorowe kredki czy farbki i stwórz plakat celebrujący cud, jakim jest Cichy Lot.


(tłumaczenie z j. angielskiego Małgorzata Wojtkiewicz - SP11 Zielona Góra)

Kalendarz zawodów

Wyniki sportowe

Dokumenty

Klub